Какво казват експертите за началото
Снимка: Gulvier / iStock
Ходили сте на курс. Прочели сте книгите. Търсили сте в Гугъл, докато не са ви излезли мазоли по върховете на пръстите. Със сигурност имате идея какво да очаквате, когато се появи бебето, нали?
Истината е, че макар да знаете кое е най-доброто столче за кола (и как да го монтирате!) или как се сменя памперс, много родители остават неинформирани по някои важни теми, свързани със здравето, казва д-р Ари Браун, родителски съветник и съавтор на „Бебе 411: Ясни отговори и умни съвети за първата година на бебето ви”. Винаги ще има ужасно много несигурни моменти – една от радостите на това да бъдеш родител – но ако научите някои от тези важни факти, може да минете през първите безценни дни на детето много по-леко.
1. Бебето става много по-будно след първите 48 часа. Докато сте все още в болницата, то ще е сънливо. „След вагинално раждане е нормално да се приберете след два дни и изведнъж бебето ви да се събуди, да осъзнае, че е извън утробата и да бъде много гладно”, казва д-р Браун. „Обикновено е шок за новите родители как бебето е било толкова кротко в болницата и изведнъж се събужда и почва да плаче, а те вече нямат подкрепата на сестрите и другите опитни хора.”
2. Храненията може и да не са през три часа. Може би сте прочели, че бебето трябва да яде около осем пъти за 24 часа. Това, което повечето нови родители не знаят, е, че тези осем хранения може и да не са разпределени равномерно през денонощието. Вместо това бебето ви може и да събира храненията. „Това са получава, когато детето се храни няколко пъти един след друг с кратки почивки, а след това може да има и по-дълга пауза преди следващото ядене”, обяснява д-р Браун. Прекалено е рано да се тревожите за режима му – хранете детето, когато е гладно. „Ако кърмите, самото хранене на детето стимулира производството на мляко, така че гледайте да му давате тези осем хранения на ден, когато ги поиска, за да подсигурите количеството кърма”, добавя д-р Браун.
3. Леката жълтеница е в реда на нещата. Не е най-доброто състояние за снимки, но при всички положения не е необходимо ужасно много да се тревожите за това. „Всички бебета може да са малко жълти в лицето през първите 3-4 дни от живота си”, казва д-р Браун. „Това е нормално, защото виновникът, жлъчният пигмент билирубин, не се изчиства достатъчно добре с изпражненията. Бебетата не ядат много през първите си дни, затова и не акат много.” В резултат билирубинът може да се натрупа в кожата и да я направи леко жълта.
Това обикновено се изчиства, когато детето започне да яде и да се изхожда по-редовно – по няколко пъти на ден около 4-5 ден от живота си. По-опасно е, ако детето ви пожълтее в първите ден-два, когато е родено преждевременно и/или пожълтяват и други части от тялото му – крачета и стъпала. „Ако бебето започне да прилича на тиква, между прибирането от болницата и първата среща с педиатъра, трябва да се обадите на лекаря си”, съветва д-р Браун, отбелязвайки, че в такива случаи може да се наложи и лечение. Педиатърът д-р Дейвид Л. Хил, автор на „Баща към баща: Как да си професионален родител”, добавя: „Има тънка линия между леката и по-сериозната жълтеница, която може да бъде опасна за мозъка и изисква незабавно лечение. Дори опитни лекари понякога имат нужда от изследвания, за да знаят дали жълтеницата е опасна. А преждевременно родените бебета и тези, които са изгубили повече тегло, са по-застрашени.”
4. Бебетата са нощни същества. Несправедливо, но факт: бебетата обикновено са страшно поспаливи през деня, а нощем са готови за парти, тъкмо когато искате да си легнете. „Те не произвеждат мелатонин през първите четири седмици от живота си, затова нямат усещането за денонощие и обикновено са по-будни през нощта”, казва д-р Браун. С времето това ще се оправи от самосебе си. „Може да помогнете като държите светло и по-оживено вкъщи през деня и тъмно и спокойно нощем”, съветва д-р Браун. Когато бебето се събуди през нощта, постарайте се да държите колкото се може по-тъмно, стига да виждате достатъчно, за да го нахраните или да смените памперса му.
5. Бебето ви ще киха и хълца доста. Малките бебешки кихавици са ужасно сладки, но може и да ви разтревожат да не би малкото да има алергия. Бъдете спокойни – кихането е нормално. „Бебетата не знаят как да си издухват носа, а все още имат амниотична течност, която трябва да разкарат от въздушните си пътища”, казва д-р Браун. Може и да сте усещали бебето да хълца в утробата и това може и да продължи, щом излезе. „Бебетата са лесновъзбудими, което може да доведе до лек спазъм в диафрагмата и хълцане.” Имайте предвид, че свръхвъзбудимост за тях може да означава и нещо толкова просто като минаване от спящо в будно състояние или от ядене към неядене.
6. Вманиачаването ви с изпражненията започва от първия ден. Бързо ще станете онзи родител, който говори/ мисли/ сънува/ търси в Гугъл „ако” по цял ден. „Много кърмещи майки мислят, че бебето им има диария, но всъщност е нормално да е по-течно”, казва д-р Хил. „Дебелото черво е все още доста неопитно в отделянето на водата от изпражненията. Кърмата също така ускорява преминаването през вътрешностите. Но това е хубаво. По този начин телата на бебета се освобождават от билирубина.” Може да забележите и промяна в цвета на изпражненията през първите няколко дни. Първоначално са тъмни (като катран, казва се „мекониум”), после кафеви, зелени, после жълти. „Много родители са разтревожени, че изпражненията на детето им са станали зелени”, казва д-р Хил. „Обяснявам им, че съм доволен, стига да е земен цвят”, шегува се той.
Източник: parents.com
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари